SUNUCU YÖNETİMİ

Sunucularınız sertifikalı mühendisler ile emin ellerde

Sağlayıcı Sunucu Yönetimi, genel anlamı ile sunucu üzerinde çalışan servislerin ve yazılımların sürekli kontrol altında tutularak gerekli hallerde müdahale edilmesi, güncellemelerin takibi-uygulanması ve sunucunun doğru biçimde çalışmasının sağlanması hizmetidir. Buna ek olarak sunucuda oluşacak herhangi bir yazılım sorununda danışmanlık hizmeti de kapsam dâhilindedir.

Hizmet içeriği

  • Sunucunun sağlıklı olarak ve sürekli çalışmasının sağlanması,
  • Sunucu üzerinde varolan yazılımların güncel tutulması,
  • 7/24 sunucu izleme yazılımı ile servislerin denetlenmesi,
  • Servislerde (Web server, mail server, ftp server, DNS server, vb.) oluşabilecek problemlere anında müdahale edilmesi,
  • Sistem güvenliği ve optimizasyon için yazılımların kurulması,
  • Sunucu üzerindeki servislerin optimize edilmesi,
  • Ek olarak yedekleme hizmeti alınıyor ise periyodik olarak sunucu yedeklerinin alınması,
  • Gerekli durumlarda işletim sisteminin yeniden kurulması (Eğer yedekleme hizmeti alınıyor ise yedeklerin sunucuya aktarılması).

Kişisel site veya sitelerini kendi sunucusu üzerinden yayınlamak isteyen fakat sunucu yönetimi ve teknik konularda yeterince bilgi sahibi olmayan, bu işlemler ile ilgilenmek istemeyen ya da şirket bünyesinde ek bir IT elemanı bulundurmak istemeyen firmalar için ideal bir çözümdür.

  • Reklam ajansları gibi endirekt olarak barındırma hizmeti sağlayan firmalar bu hizmeti kullanarak sadece satışa odaklanabilir ve sunucu ile ilgili yazılımsal ve donanımsal konuları Sağlayıcı ekibine bırakabilirler. Sunucunun durumunu sürekli kontrol etmek zorunda olunmayacağından firma bünyesinde bu iş için ek bir çalışan bulundurulmasına gerek kalmayacaktır.
  • Hosting satışı yapan fakat teknik konularda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişi ya da firmalar için sunucu yönetim hizmeti büyük fayda sağlamaktadır. Hassas ve ilgi isteyen sistemler üzerinde yayın yapıldığından, zaman zaman atlanılan ufak ayrıntılardan ötürü bütün sistemlerin zarar görmesi ve bu durumdan dolayı da mevcut müşterilerin kaybedildiği görülmektedir. Sunucu yönetim hizmeti kullanarak meydana gelebilecek bu tip sıkıntıları minimuma indirebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

Hizmetin getirdiği kolaylıklar

Sunucu yönetimi hizmetinden faydalanıyorsanız sunucularınız için endişe etmenize gerek kalmaz. Teknik ekibimiz tarafından 7/24 kontrol altında tutulan sunucular siz kendi işinizle uğraşırken güvenli olarak çalışmaya devam eder. Size katma değer sağlayan bir hizmet olduğundan dolayı getireceği artılar zaman içerisinde daha fazla ortaya çıkacaktır.

Örneğin; sunucuzun işletim sistemi çöktü ve yeniden kurulum gerekiyor. Normal şartlar altında yeniden kurulum için alınan ek ücret sizden bu hizmet dahilinde talep edilmez; sunucunuzda gerekli kurulum ve ayarlar yapıldıktan sonra sağlıklı bir biçimde size teslim edilir. Eğer yedekleme hizmetinden de faydalanıyorsanız sunucunuz yedekleri de tekrar yüklenerek site ya da siteleriniz kaldığı yerden yayınına devam eder. Kim bilir belki de siz yatağınızda rahat rahat uyurken birçok sorun oluşacak ve Sağlayıcı ekibine bıraktığınız sunucu yönetimi ile hiçbir şey hissetmeden bir felaketi atlatmış olacaksınız.